Kamerové systémy

Pro úlohy, kde použití klasických čidel není vhodné nebo dokonce nemožné, používáme kamerové systémy. Pro většinu jednoúčelových strojů používáme tzv. inteligentní kamery, sdružující funkce klasické kamery a výpočetního (vyhodnocovacího) systému s komunikačním rozhraním.  To umožňuje používat kamery tam, kde je vhodné vizuálně sledovat technologickou operaci. Dále využíváme i jednoduchá kamerová čidla, čtečky DMX nebo čárových kódů, nebo využíváme technologii OCR. Kamerové systémy používáme v celém rozsahu možných aplikací a stupni složitosti v závislosti na výrobní lince nebo jednoúčelovém stroji.


Kontrola přítomnosti

Pro kontrolu přítomnosti se ve výrobních linkách a jednoúčelových strojích nejčastěji používají kamerová čidla, kde se porovnává aktuálně viděný obraz se vzorem. Kamerová čidla se stále zdokonalují a začínají nabízet i možnosti měření (např. počet pixelů obrysu, počítání hran). Čidla jsou velmi rychlá spolehlivá a nabízí ekonomickou variantu při náročných aplikacích.

Příklad:
Kontrola přítomnosti a správné polohy dílu. Takt stroje 30 s


Polohování, orientace

Pro polohování a orientaci dílů, používáme nejčastěji kamerové systémy. Kamery tak umožňující zachytit polohu a orientaci dílu v reálném čase a informace předat do nadřazeného systému, který ovládá podavač dílů, manipulátor, pneumatické ventily apod. Tento kamerový systém lehce zvládne i díly naskládané přes sebe nebo tvarově složité díly, které by klasickým čidlem byly těžko rozpoznatelné.

Příklad:
Kamerový systém vyhledá prázdný otvor a následně narazí zátku


Měření

Pro měření používáme samostatné kamery, nebo kamerové systémy s PC. Kamery v těchto systémech jsou schopné přesně měřit úhel, průměr, délku, vady povrchu apod. Měření pomocí kamer, nabízí řešení všude tam, kde nestačí klasické metody měření. Kromě statických úloh lze měřit i dynamicky. Například stříkající vodu.

Příklad:
Měření úhlu stříkající vody z trysek ostřikovače. Přesnost měření ±0,1°


Čtení DMX kódů

Pro rozpoznávání 2D DMX kódů používáme v našich výrobních linkách a jednoúčelových strojích samostatné kamery, schopné rozpoznat jak čárové, tak DMX kódy. Pro čtení alfanumerického znaku metodou OCR, používáme kamery schopné rozlišit přechody barev, hrany, kvalitu barev apod.

Příklad:
Čtení DMX kódu na automobilových dílech v kontrolních stanicích.


Identifikace

Pro identifikaci správné orientace, sestavení nebo dílu samotného používáme kamerové systémy schopné rozpoznat přítomnost a správné sestavení komponentů (pomocí kamerového čidla). Identifikační kamerový systém umožňuje rozeznat až 32 kontrolních míst na jeden objekt.

Příklad:
Identifikace správného uložení 5-ti komponentů injekční stříkačky před svařením


Novinky

01-03-2018

Jsme EY Technologický podnikatel roku 2017

Pro letošní rok jsme nositeli titulu – Technologická firma roku 2017! Po postupu do finálového kola soutěže EY PODNIKATEL ROKU 2017 jsme tak obdrželi titul EY Technologický podnikatel roku 2017.

25-02-2018

Nový montážní automat

Montážní automat pro skládání a testování plechových přepážek. Stroj je osazen prstencovým karuselem, na kterém probíhá montáž jednotlivých komponent a dvěma roboty rychlými roboty pro zakládání dílů.

Kontakt

Ing. Jan Václavovič
+420 777 770 970
praha@jhv.cz

Reference

contrnsVybrané reference:

ABB, AGROFERT,
BROSE, Buhler,
Continental Automotive,
KOSTAL CR, KYB, KNORR-BREMSE,
ŠKODA AUTO, TPCA,
TENNECO, WITTE Automotive
další reference zde…